Skleněné kasičky pomohou Lince bezpečí

Datum: 14.2.2012
Čtyři desítky autorských skleněných kasiček získá Sdružení Linka bezpečí od skupiny mladých novoborských sklářů. Díky projektu Nadace O2 Think big si Petr Vojtěch, Petr Tregner, Léňa Němcová a Marek Hein odzkoušeli přímo v praxi realizaci vlastního projektu.

"Linka Bezpečí pomáhá dětem, ale jí nikdo nepomůže,“ říká Petr Vojtěch, vedoucí studentské skupiny, která kasičky do soutěže přihlásila. „Rozhodli jsme se využít příležitost, abychom zaopatřili nákladnou sklářskou výrobu a zároveň vyzkoušeli výtvarnickou výzvu, vytvořit neotřelý design, místo klasických prasátek.“ Díky podpoře z projektu Think big ve výši 90 tisíc korun se studentům podařilo realizovat na čtyři desítky pestrobarevných skleněných kasiček. A co vlastně znázorňují? „Ten tvar symbolizuje duši, a protože ji máme každý jinou, tak i kasičky jsou různobarevné,“ přibližuje výtvarnou stránku Petr Vojtěch.

Zázemí poskytla studentům jejich domovská Vyšší odborná škola sklářská v Novém Boru. Ještě před vlastním foukáním ve školské huti však bylo potřeba vytvořit pro kasičku odpovídající formu. Už při odlévání prvních sádrových prototypů bylo jasné, že tahle část bude patřit k nejobtížnějším fázím výroby. O foukání na huti se postaral učitel odborného výcviku Jan Eder. „ Na píšťale je tak pět až sedm kilogramů roztaveného skla,“ přibližuje atraktivní část výroby Marek Hein. „Pro tuhle práci je potřeba opravdu zkušeného skláře. Díky pákovému efektu vlastně pracuje s váhou trojnásobně vyšší – zvedá tedy nějakých patnáct až dvacet kilogramů.“

Po vyfoukání, vytvarování ve formě a následnému ochlazení se kasičce odřízne skleněný krček, na kterém byla zavěšena na sklářské píšťale. Pak čeká každý kousek vybroušení a na povrch kasičky se ještě vypískuje logo Sdružení Linka bezpečí. A pro koho jsou charitativní kasičky určeny? "Již v březnu by se mělo prvních dvacet skleněných exponátů objevit na všech recepcích hotelového řetězce OREA HOTELS, " říká ředitelka Sdružení Linka bezpečí Darina Rössl a dodává: „Zbývající umístíme u dalších našich spřízněných partnerů. Našim hlavním cílem je sice vybrat peníze, ale chceme taky poukázat na to, že i charitativní kasička může mít vkusný design. Myslím, že se to mladým tvůrcům podařilo a patří jim za to náš dík."

Prvních pět pokřtěných kasiček bude umístěno takto: OREA Hotel Pyramida v Praze, na třech místech v Brně - OREA Hotel Voroněž 1, OREA Hotel Voroněž 2, OREA Wellness Hotel Santon a v Krkonoších – v OREA Hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně. Rozhodnutí, proč OREA HOTELS podporuje a bude podporovat  Linku bezpečí je v souladu se strategií koncentrovat se a přizpůsobit produkci jednotlivým segmentům klientely. Jedním z významných a rostoucích dílů trhu jsou mladé rodiny s dětmi. Protože OREA HOTELS již třetím rokem certifikuje hotely v programu Baby Friendly Hotels (hotely, které jsou připraveny a vybaveny poskytovat hotelové služby bez omezení i těm nejmenším, dětským hostům) je pochopitelné, že se snaží podporovat ty aktivity, ke kterým projekt linky dětské důvěry bezesporu patří.