Cyklotrasy

Cyklotrasy

OREA Resort Sklář v Harrachově Vám díky svému umístění nabízí ideální podmínky pro cykloturistiku. Vydejte se na kole po krásné hornaté krajině a užívejte si jedinečný výhled z Čertovy hory. Naše cesty Vás zavedou na ty nejhezčí místa, která si nemůžete nechat při návštěvě Krkonoš ujít.

Na Jizerku

Odkaz na mapu

Délka trasy: 24km

Výškové převýšení: 410m

Popis trasy:

Harrachov, Nový Svět. Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Odtud  po hlavní silnici přes Janov  na křižovatku na Mýtě. Na křižovatce u benzinové pumpy pokračujeme po hlavní silnici mírným stoupáním vpravo a to až za obloukový most přes Jizeru. Za mostem ihned vpravo a po vedlejší silnici do Kořenova. Stoupáním pak kolem restaurace Márt  a penzionu U Krbu až k vlakovému nádraží.

Kořenov, vlakové nádraží. Od nádraží  přímo a po přejezdu kolejí delším stoupáním na Horní Polubný. Na první křižovatce – u hotelu Sport – odbočíme vpravo a dalším stoupáním stále po místní silnici až na Václavíkovu Studánku na vrcholu. Dále  bez odbočení až na parkoviště pod Bukovcem v osadě Jizerka.

Jizerka, parkoviště pod Bukovcem – Mořina. Přes parkoviště pak vpravo k lesu a lesní cestou, zpočátku prudkým sjezdem, až k železničnímu mostu nad cestou.  Dalším sjezdem pak až k  prvnímu rozcestí níže v Kořenově. Zde vlevo a přes starý  most přes Jizeru mezi chaty dále – to jsme již v Údolí naděje. Skoro celá cesta až sem  z parkoviště pod  Bukovcem vede po červené turistické značce.

Kořenov, Údolí naděje.  Cestou dále stoupáme  k lesu a za závorou nejprve prudkým stoupáním po lesní cestě na Mýtiny. Tento úsek naší cesty nevede již po červené značce. Dále nám již známou cestou to je po místní silnici.

Na rozjezd

Odkaz na mapu

Délka trasy: 15,3km

Výškové převýšení: 240m

Popis trasy: 

Harrachov Nový Svět. Začátek této naší trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Odtud mírným stoupáním po hlavní silnici asi 150 m a odbočujeme vlevo přes tak zvaný Hábův most přes řeku Milnici. Dále téměř v protisměru po vedlejší silnici – nejprve téměř po rovině a později  mírným stoupáním až pod vlakové nádraží na Mýtinách. Odbočíme-li na vrcholu stoupání ze silnice vpravo pod železniční viadukt – za ním ihned vlevo – přijedeme k budově vlakového nádraží /cesta dál vede na  turistický přechod do Polska/.  Pokračujeme přes koleje a sjezdem pod budovu nádraží na naší původní cestu.

Harrachov, Mýtiny. Přes parkoviště pokračujeme přímo – silnice zde končí – a za chatou a garážemi u lesa odbočujeme z červené turistické značky vpravo. Po asi 20 m stoupání pokračujeme za závorou sjezdem vlevo. Jedeme po zpevněné lesní cestě až do Údolí naděje v Kořenově.

Kořenov, Údolí naděje. Po sjezdu na rovinku ještě před chatami odbočujeme vpravo na prohlídku Údolí Naděje. Zpevněná lesní cesta vede skoro po vrstevnici po levé straně řeky Jizery a na mnoha místech zde najdeme vhodná místa ke koupání a slunění na velkých balvanech v řece.  Po příjezdu k železničnímu mostu – cesta dál vede do Polska – se stejnou cestou vracíme zpět k chatám na rovině. Mezi chatami pak vpravo  cestou přes starý most do Jizerských hor. U prvního rozcestníku dále – asi po 150 m – se dáme vlevo a na silnici pak stoupáním  vpravo.  Po silnici stoupáme kolem hotelu Márt až k penzionu U Krbu –  leží asi 150 m pod vlakovým nádražím v Kořenově.

Kořenov, pension U Krbu. Od pensionu U Krbu pokračujeme po modré turistické značce vlevo. Po lesní cestě pak přijíždíme  až k Lesní chatě. Zde pak přímo po asfaltové místní silnici  – bez značení – až na hlavní silnici pod místní školou. Zde vlevo a sjezdem po hlavní silnici k obloukovému mostu přes řeku Jizeru. Před mostem  ihned vpravo a po místní silnici sjíždíme kolem továrny na umělá střeva, Cutisinu, až na rozcestí níže – výše ještě můžeme navštívit Lanové centrum, vidíme jej za řekou. Vlevo pak přes starý most, opět řeka Jizera, až k Hotýlku na Mýtě – máme zde poslední možnost občerstvení.

Harrachov, Mýto. Za Hotýlkem na Mýtě po silnici vlevo a výše na křižovatce po hlavní silnici vpravo. Mírným stoupáním pak přes Janov /můžeme si zde prohlédnout náhon na malou vodní elektrárnu u místní pily/  na začátek naší menší okružní  trasy tedy do Harrachova na Nový Svět.

Východní okruh

Odkaz na mapu

Délka trasy: 25,2km

Výškové převýšení: 700m

Popis trasy: 

Harrachov, Nový Svět. Začátek této naší trasy je opět u hotelu Motejlek. Po hlavní silnici  na křižovatku u hotelu Karolína. Zde  vpravo přes celý Harrachov  na autbusové nádraží. Zde vpravo a po mostě přes řeku Mumlavu po zelené značce na Rýžoviště a dále po pěkné, Krakonošově cestě, delším mírným stoupáním na rozcestí Ručičky.

Ručičky, rozcestí.  Na rozcestí pokračujeme u kiosku vpravo. Jedeme nejprve téměř po vrstevnici a později mírným sjezdem a vzápětí stoupáním až na rozcestí na Studenově. Lesní zpevněná cesta – tak zvaná Janova cesta – vede po modré turistické značce.

Studenov, rozcestí. Za chatou na rovině, vlevo a sjezdem po zpevněné  cestě až na rozcestí Krásná vyhlídka níže.

Varianta A 22,7 km: u chaty na Studenově přímo na sjezdovku z Čertovy hory a na začátku mírného stoupání  vlevo,  sjezdem pak až do ostré zatáčky vlevo níže. Vpravo odtud vidíme skokanské můstky a pod námi město Harrachov. Zde se tato varianta spojuje s hlavní  trasou.

Krásná vyhlídka, rozcestí.  Na rozcestí  vpravo a  stoupáním kolem chalup v lese, část zvaná Hleďsebe, bez odbočení  až na rozcestí na  rovině.  Zde vpravo asi 1,2 km ke skokanským můstkům, později se na toto rozcestí vracíme. Zde se naše trasa spojuje s variantou.

Čertova hora, rozcestí u skokanských můstků. Po prohlídce Harrachova z nadhledu se vracíme zpět na rozcestí níže. Odtud pak po asfaltové cestě bez jediného šlápnutí až na silnici v Janově. Pozor na závoru přes cestu ke konci tohoto úseku. Po příjezdu na silnici dalším sjezdem vlevo kolem pily v Janově na Mýto.

Varianta B 20,8 km: po hlavní silnici vpravo na začátek naší trasy.

Mýto, křižovatka. Na křižovatce  vlevo a vzápětí vpravo mezi benzinovou pumpu a Hotýlek na Mýtě. Za starým mostem přes Jizeru vpravo a  stoupáním kolem lanovému centra, za vodou, a výše továrny Cutisin na hlavní silnici. Přes hlavní silnici přímo a u hotelu Sandra vpravo. U rozcestníku dále vpravo a přes most k chatám v Kořenově, Údolí Naděje. Cestou mezi chatami přímo k lesu a  za závorou, zpočátku ostrým stoupáním,  až na Mýtiny na vrcholu.  Z parkoviště pod vlakovým nádražím na Mýtinách přímo po silnici. Jedeme nejprve po rovině a později pěkným sjezdem na začátek naší trasy.

Severní okruh

Odkaz na mapu

Délka trasy: 35km

Výškové převýšení: 680m

Popis trasy: 

Harrachov, Nový Svět. Začátek trasy je v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek.. Po hlavní silnici jedeme dolů přes Černý most k odbočce do protisměru vlevo na Novou Janovu cestu. Leží asi 100 m nad pilou a ihned začíná stoupáním a výše závorou. Po pěkné asfaltové cestě stále stoupáme až k rozcestníku po třech kilometrech – Na Kamlu. Zde po zelené vlevo skoro až k věži mamutího můstku. Cestou vpravo pak až na turistickou sjezdovku výše.

Varianta A 32,6 km: sedačkovou lanovkou s koly /zdarma/ na vrchol Čertovy hory. Ušetříme si tím zdolání 370 m výškových. Po kratší jízdě po sjezdovce se naše cesty spojují. 

Čertova hora, turistická sjezdovka. Na sjezdovce  pak vpravo k rozcestníku. Zde opět vpravo a po modré turistické značce až na Studenov. Cesta vede kolem odbočky k Janově skále téměř po vrstevnici. Pozor ale na prudší sjezd ke konci tohoto úseku.

Studenov, rozcestí. Na rozcestí za budovami přímo, později mírným stoupáním a po rovině na rozcestí na Ručičkách. Celý tento úsek vede po modré značce. Za kioskem odbočujeme vlevo a sjezdem po zelené až k první odbočce vpravo asi po 0,9km. Zde vpravo po asfaltové cestě, t. zv. Kládová cesta, až na rozcestí dále v údolí Mumlavy zvané Krakonošova snídaně.

Varianta B 17,9 km: z Ručiček po zelené dlouhým sjezdem po pěkné asfaltové cestě, Krakonošova cesta, do Harrachova. 

Krakonošova snídaně, rozcestí.  Z rozcestí stoupáme po zpevněné vozovce směrem na Voseckou boudu – červená značka. Tuto však po 1,3 km opouštíme a odbočujeme vlevo na Janouškovu cestu – též Terex. Po ní střídavě stoupáním a sjezdem až na hlavní silnici vedoucí z Harrachova na Polsko. Po silnici  vpravo asi 300 m na vlastní přechod do Polska. Zde můžeme navštívit obchod místo původní restarace.

Varianta C 26,8 km: po červené od Krakonošovy snídaně dlouhým sjezdem k Mumlavským vodopádům a dále do Harrachova 

Harrachov- Jakuszyce přechod do Polska. Delším jezdem po hlavní silnici pak již na začátek naší trasy.

Pivní stezka

Odkaz na mapu

Délka trasy: 45,2km

Výškové převýšení: 865m

Popis trasy: 

Harrachov, Nový Svět. Začátek trasy je opět v Harrachově na Novém Světě u hotelu Motejlek. Z hlavní silnice jedeme  vlevo po vedlejší silnici a pod obchodem na sídlišti vpravo. Dále přes celé Anenské údolí kolem sedačkové lanovky na Čertovu horu na silnici procházející Harrachovem. Zde vpravo a na začátku autobusového nádraží opět vpravo po mostě přes řeku Mumlavu. Odtud  po zelené turistické značce na  Rýžoviště. Z Rýžoviště dále přímo po pěkné tzv. Krakonošově cestě nejprve k restauraci Zátiší u lesa a odtud pak mírným, ale dlouhým stoupáním až na rozcestí na Ručičkách. I tento úsek vede po zelené turistické značce. Na rozcestí vlevo nejprve mírným, ale dlouhým stoupáním až na Dvoračky.

Dvoračky, chata. Za chatou pak vpravo po červené prudkým sjezdem na rozcestí v Sedle pod Dvoračkami. Zde vlevo po zelené nebo přímo dále po lepší cestě – po příjezdu na silnici však vlevo.

Rezek, osada, rozcestí. Po občerstvení vpravo po silnici, stále po zelené, až ke konci lesa. Zde vlevo a vzápětí vpravo opět po zelené. Za Hejlovem v mírném sjezdu z asfaltové silnice vpravo až na rozcestí níže v Bratrouchově. Na rozcestí dále -100 m pod velkým pensionem Omega, který leží vpravo u cesty – ze zelené vlevo a sjezdem pak po silnici až na hlavní silnici u řeky Jizery. Zde vlevo a za Hradskem – leží vpravo za řekou – v dlouhé levotočivé zatáčce vpravo přes starý most – je vidět ze silnice. Po úzké silnici stoupáme výše, ale vzápětí odbočujeme vpravo po žluté. Po lesní zpevněné cestě pak až ke zřícenině hradu Nístějka – leží těsně u cesty.

Nístějka, zřícenina hradu. Po prohlídce zříceniny pokračujeme dále po žluté. Kamenitá cesta není v dobrém stavu a kola  asi z části povedeme. Prudké stoupání však vzápětí vystřídá lepší cesta a výše můžeme odbočit vpravo k Dykově skále – je značeno. Cestou pak, již mírným stoupáním, pokračujeme až do Vysokého nad Jizerou.

Vysoké nad Jizerou, město. Přijíždíme po silnici kolem kostela k muzeu a odbočujeme vpravo na náměstí. Přes náměstí přímo a později sjezdem, kolem lyžařského areálu v Šachtách, bez odbočení až na křižovatku ve Sklenařicích k restauraci Mexiko. Dále po silnici přímo mírným stoupáním až na první křižovatku výše asi po 1,5 km. Zde vpravo a sjezdem na další křižovatku. Zde vlevo až ke kostelu a  muzeu v Pasekách.

Paseky n. Jizerou, osada. Před kostelem vpravo a prudkým sjezdem na cestu, která ji kříží asi o 500 m níže. Zde vlevo  po modré, je to tak zvaná Planýrka, a skoro po vrstevnici  až na rozcestí na Mýtě. Známou cestou pak již na začátek naší delší okružní trasy.